1812HA500JAT1A
Mfr.Part #
1812HA500JAT1A
Description
CAP CER 50PF 3KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
50pF
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812HA500JAT1A
KYOCERA AVX 1812HA500JAT1A
50pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812HA500JAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3kV allows it to function.
1812HA500JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV