1812CC333MAT1A
Mfr.Part #
1812CC333MAT1A
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Length :
4.6mm
Capacitance :
0.033µF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
X7R
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
3.2mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Datasheets
1812CC333MAT1A
KYOCERA AVX 1812CC333MAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC333MAT1A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 600V, it can operate.
1812CC333MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V