1812CC333KAZ1A
Mfr.Part #
1812CC333KAZ1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Series :
SIZE(FLEXITERM)HV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature (Max) :
125°C
Size Code :
Capacitance :
0.033µF
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
2.54mm
Length :
4.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Negative Tolerance :
10%
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Width :
3.2mm
Mounting Feature :
Surface Mount
HTS Code :
Pbfree Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Datasheets
1812CC333KAZ1A
KYOCERA AVX 1812CC333KAZ1A
SIZE(FLEXITERM)HV 0.033μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
1812CC333KAZ1A Overview
1812CC333KAZ1A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient