1812CC333KATME
Mfr.Part #
1812CC333KATME
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
0.033µF
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
ECCN Code :
EAR99
X7R
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
4.5mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
2.54mm
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
600V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812CC333KATME
KYOCERA AVX 1812CC333KATME
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC333KATME Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 600V Volts DC - Rated DC.
1812CC333KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V