1812CC333KATBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC333KATBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Feature :
High Voltage
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
630V
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Length :
4.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812CC333KATBE
KYOCERA AVX 1812CC333KATBE
0.033μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC333KATBE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1812CC333KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm