1812CC333KAT1A
Mfr.Part #
1812CC333KAT1A
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Operating Temperature :
-55°C~125°C
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Height :
2.54mm
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
0.033µF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Radiation Hardening :
No
Weight :
26.988746mg
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
1812CC333KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC333KAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)