1812CC333JATME
Mfr.Part #
1812CC333JATME
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Weight :
26.988746mg
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.033µF
Mount :
Surface Mount
X7R
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1812CC333JATME
KYOCERA AVX 1812CC333JATME
0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC333JATME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 630V, it can operate.
1812CC333JATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V