1812CC333JAT1A
Mfr.Part #
1812CC333JAT1A
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
630V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.033µF
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812CC333JAT1A
KYOCERA AVX 1812CC333JAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC333JAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CC333JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V