1812CC332MAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC332MAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
High Voltage
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Tolerance :
±20%
Length :
4.6mm
Voltage - Rated DC :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
3300pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Thickness :
2.54mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Pins :
2
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812CC332MAT3A
KYOCERA AVX 1812CC332MAT3A
3300pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC332MAT3A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 600V.
1812CC332MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V