1812CC273MATRE
Mfr.Part #
1812CC273MATRE
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
600V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packing Method :
TR, 13 INCH
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.027μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1812CC273MATRE
KYOCERA AVX 1812CC273MATRE
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273MATRE Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 600V allows it to function.
1812CC273MATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V