1812CC273MATME
Mfr.Part #
1812CC273MATME
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Capacitance :
0.027μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Published :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
600V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Height :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CC273MATME
KYOCERA AVX 1812CC273MATME
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273MATME Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 600V Volts DC - Rated DC.
1812CC273MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V