1812CC273MAT1A
Mfr.Part #
1812CC273MAT1A
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Voltage - Rated :
630V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
1812CC273MAT1A
KYOCERA AVX 1812CC273MAT1A
0.027μF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273MAT1A\SB Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1812CC273MAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm