1812CC273KATME
Mfr.Part #
1812CC273KATME
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Length :
4.5mm
Thickness :
2.54mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.027μF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Feature :
High Voltage
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm