1812CC273KAT9A
Mfr.Part #
1812CC273KAT9A
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Thickness :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
1812CC273KAT9A
KYOCERA AVX 1812CC273KAT9A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273KAT9A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 600V can be used for operation.
1812CC273KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V