1812CC273KAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC273KAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
Feature :
High Voltage
Height :
2.54mm
Length :
4.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated DC :
600V
Number of Pins :
2
Tolerance :
±10%
Packing Method :
TR, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
0.027μF
Case Code (Metric) :
Datasheets
1812CC273KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC273KAT3A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273KAT3A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 600V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CC273KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V