1812CC273KAT1A
Mfr.Part #
1812CC273KAT1A
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
630V
Published :
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.027μF
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
1 (Unlimited)
Height :
2.54mm
Datasheets
1812CC273KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC273KAT1A
0.027μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273KAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
1812CC273KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V