1812CC273JAT3A
Mfr.Part #
1812CC273JAT3A
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
600V
Height :
2.54mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Number of Pins :
X7R
Depth :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
0.027μF
Datasheets
1812CC273JAT3A
KYOCERA AVX 1812CC273JAT3A
0.027μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273JAT3A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CC273JAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V