1812CC273JAT1A
Mfr.Part #
1812CC273JAT1A
Description
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.027μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
630V
Datasheets
1812CC273JAT1A
KYOCERA AVX 1812CC273JAT1A
0.027μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC273JAT1A\SB Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1812CC273JAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm