1812CC223MAT1A
Mfr.Part #
1812CC223MAT1A
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness :
2.54mm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.022µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812CC223MAT1A
KYOCERA AVX 1812CC223MAT1A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC223MAT1A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
1812CC223MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V