1812CC223KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC223KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
600V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
2.54mm
Capacitance :
0.022µF
Feature :
High Voltage
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±10%
Length :
4.5mm
Radiation Hardening :
No
Published :
Datasheets
1812CC223KATME
KYOCERA AVX 1812CC223KATME
0.022μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC223KATME Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 600V - Rated DC.
1812CC223KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V