1812CC223KAT3A
Mfr.Part #
1812CC223KAT3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Height :
1.8034mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated :
630V
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Length :
4.5mm
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
10%
Capacitance :
22nF
Voltage - Rated DC :
630V
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812CC223KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC223KAT3A
22nF 630V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
1812CC223KAT3A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CC223KAT3A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V