1812CC222ZAT1A
Mfr.Part #
1812CC222ZAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2200pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
3.2mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
High Voltage
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.54mm
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
-20% +80%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Datasheets
1812CC222ZAT1A
KYOCERA AVX 1812CC222ZAT1A
2200pF 630V Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC222ZAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
1812CC222ZAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm