1812CC222MATME
Mfr.Part #
1812CC222MATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2200pF
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Published :
Mount :
Surface Mount
X7R
Voltage - Rated :
630V
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Thickness :
2.54mm
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
1812CC222MATME
KYOCERA AVX 1812CC222MATME
2200pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC222MATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812CC222MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm