1812CC222MAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC222MAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Packaging :
Bulk
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Multilayer :
yes
Length :
4.5mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Height :
2.54mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
600V