1812CC222KAZ3A
Mfr.Part #
1812CC222KAZ3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Length :
4.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
SIZE(FLEXITERM)HV
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.0022μF
Height :
2.54mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
10%
Width :
3.2mm
Negative Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812CC222KAZ3A
KYOCERA AVX 1812CC222KAZ3A
SIZE(FLEXITERM)HV 0.0022μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
1812CC222KAZ3A Overview
1812CC222KAZ3A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient