1812CC222KAT9A
Mfr.Part #
1812CC222KAT9A
Description
CAP CER 2200PF 630V X7R 1812
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Height :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
2200pF
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
600V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
High Voltage
Length :
4.5mm
Thickness :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1812CC222KAT9A
KYOCERA AVX 1812CC222KAT9A
2200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC222KAT9A Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 600V Volts DC - Rated DC.
1812CC222KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V