1812CC153MAT1A
Mfr.Part #
1812CC153MAT1A
Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±20%
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
600V
Thickness :
2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Feature :
High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.6mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.015µF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812CC153MAT1A
KYOCERA AVX 1812CC153MAT1A
0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC153MAT1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 600V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CC153MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V