1812CC153KAZ1A
- Mfr.Part #
- 1812CC153KAZ1A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Package / Case
- 1812
- Datasheet
- Download
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Temperature Coefficient :
- 15% ppm/°C
- HTS Code :
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Multilayer :
- yes
- Temperature Characteristics Code :
- X7R
- Number of Terminations :
- 2
- Voltage - Rated DC :
- 600V
- Dielectric :
- X7R
- Width :
- 3.2mm
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- ECCN Code :
- EAR99
- Height :
- 2.54mm
- Series :
- SIZE(FLEXITERM)HV
- Package / Case :
- 1812
- Tolerance :
- 10%
- Factory Lead Time :
- 16 Weeks
- Packing Method :
- TR, 7 INCH
- Length :
- 4.5mm
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
- JESD-609 Code :
- e3
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Pbfree Code :
- yes
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Capacitance :
- 15nF
- Surface Mount :
- Datasheets
- 1812CC153KAZ1A
-2,80mm.jpg)
SIZE(FLEXITERM)HV 15nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812CC153KAZ1A Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 600V Volts DC - Rated DC.
1812CC153KAZ1A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V