1812CC152KATBE
Mfr.Part #
1812CC152KATBE
Description
CAP CER 1500PF 630V X7R 1812
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1500pF
Published :
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
1812CC152KATBE
KYOCERA AVX 1812CC152KATBE
1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC152KATBE Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 600V can be used for operation.
1812CC152KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V