1812CC124KAT1A
Mfr.Part #
1812CC124KAT1A
Description
CAP CER 0.12UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Voltage - Rated DC :
630V
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
0.12μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Depth :
3.2mm
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
1812CC124KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC124KAT1A
0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC124KAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 630V, it is capable of operating.
1812CC124KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V