1812CC123KAZ1A
Mfr.Part #
1812CC123KAZ1A
Description
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Published :
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.012µF
Depth :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5mm
Series :
FLEXITERM®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor :
0.1 %
Thickness :
2.54mm
Height :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
1812CC123KAZ1A
KYOCERA AVX 1812CC123KAZ1A
FLEXITERM® 0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC123KAZ1A Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 600V is required to operate this capacitor.
1812CC123KAZ1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V