1812CC104MAZ1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC104MAZ1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Stock
294
In Stock :
294
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
1812
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF
Series :
FLEXITERM®
Height :
2.54mm
Termination :
SMD/SMT
Published :
2007
Temperature Coefficient :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1812CC104MAZ1A
KYOCERA AVX 1812CC104MAZ1A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC104MAZ1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 630V - Rated DC.
1812CC104MAZ1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V