1812CC104MAT1A\SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC104MAT1A\SB
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
630V
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.1μF
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Datasheets
1812CC104MAT1A\SB
KYOCERA AVX 1812CC104MAT1A\SB
0.1μF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC104MAT1A\SB Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1812CC104MAT1A\SB Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm