1812CC104MAT1A
Mfr.Part #
1812CC104MAT1A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.5mm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
630V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
100nF
Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
1812CC104MAT1A
KYOCERA AVX 1812CC104MAT1A
100nF 630V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
1812CC104MAT1A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1812CC104MAT1A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V