1812CC104KAZ3A
Mfr.Part #
1812CC104KAZ3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
100nF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Positive Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
4.5mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
SIZE(FLEXITERM)HV
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Negative Tolerance :
10%
Pbfree Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
TR, 13 INCH
HTS Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Height :
2.54mm
Width :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CC104KAZ3A
KYOCERA AVX 1812CC104KAZ3A
SIZE(FLEXITERM)HV 100nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
1812CC104KAZ3A Overview
1812CC104KAZ3A Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient