1812CC104KAZ1A
Mfr.Part #
1812CC104KAZ1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Published :
Tolerance :
±10%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
2.54mm
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Length :
4.5mm
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
FLEXITERM®
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
0.1μF
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V