1812CC104KAT2A
Mfr.Part #
1812CC104KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
3.2mm
Height :
2.2098mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Voltage
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
630V
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm