1812CC104KAT1A
Mfr.Part #
1812CC104KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Stock
3
In Stock :
3
Ceramic Capacitors
Mount :
PCB, Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Voltage :
630V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Thickness :
2.54mm
Length :
4.6mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
4532
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
1812
Height :
2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
Capacitance :
0.1μF
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
630V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
1812CC104KAT1A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812CC104KAT1A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:630V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Pins:2, Package / Case:1812 (4532 Metric), Number of Terminations:2, 1812CC104KAT1A pinout, 1812CC104KAT1A datasheet PDF, 1812CC104KAT1A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 1812CC104KAT1A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 1812CC104KAT1A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)