1812CC104KAJ9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC104KAJ9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
3.2mm
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
0.1μF
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Weight :
26.988746mg
Voltage - Rated DC :
630V
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1812CC104KAJ9A
KYOCERA AVX 1812CC104KAJ9A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC104KAJ9A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
1812CC104KAJ9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V