1812CC104KAJ1A
Mfr.Part #
1812CC104KAJ1A
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Thickness :
2.54mm
Capacitance :
0.1μF
Lead Free :
Contains Lead
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
600V
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Datasheets
1812CC104KAJ1A
KYOCERA AVX 1812CC104KAJ1A
0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC104KAJ1A Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1812CC104KAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V