1812CC104JAT1A
Mfr.Part #
1812CC104JAT1A
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Thickness :
2.54mm
Weight :
26.988746mg
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Height :
2.54mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
0.1μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Datasheets
1812CC104JAT1A
KYOCERA AVX 1812CC104JAT1A
0.1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC104JAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 630V is required to operate this capacitor.
1812CC104JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V