1812CC103ZATME
Mfr.Part #
1812CC103ZATME
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Height :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
-20% +80%
Thickness :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Depth :
3.2mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Published :
Voltage - Rated :
630V
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CC103ZATME
KYOCERA AVX 1812CC103ZATME
10000pF 630V Ceramic Capacitor -20% +80% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103ZATME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
1812CC103ZATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm