1812CC103MATRE
Mfr.Part #
1812CC103MATRE
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Capacitance :
10000pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
GENERAL PURPOSE
Length :
4.5mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
600V
Thickness :
2.54mm
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Datasheets
1812CC103MATRE
KYOCERA AVX 1812CC103MATRE
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103MATRE Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1812CC103MATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V