1812CC103MATBE
Mfr.Part #
1812CC103MATBE
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
SMD/SMT
Length :
4.5mm
Number of Terminations :
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Bulk
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812CC103MATBE
KYOCERA AVX 1812CC103MATBE
10000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103MATBE Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 600V can be used for operation.
1812CC103MATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V