1812CC103MAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC103MAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Depth :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Length :
4.5mm
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
630V
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.54mm
Thickness :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Datasheets
1812CC103MAT9A
KYOCERA AVX 1812CC103MAT9A
10000pF 630V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103MAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812CC103MAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm