1812CC103KAZ1A
Mfr.Part #
1812CC103KAZ1A
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Published :
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
2
Height :
2.54mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
FLEXITERM®
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 7 INCH
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated DC :
630V
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Datasheets
1812CC103KAZ1A
KYOCERA AVX 1812CC103KAZ1A
FLEXITERM® 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAZ1A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
1812CC103KAZ1A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V