1812CC103KATRE
Mfr.Part #
1812CC103KATRE
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
3.2mm
Height :
2.54mm
Capacitance :
10000pF
Published :
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
600V
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Length :
4.5mm
Datasheets
1812CC103KATRE
KYOCERA AVX 1812CC103KATRE
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KATRE Overview
Programs on this device are of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 600V Volts DC - Rated DC.
1812CC103KATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V