1812CC103KATME
Mfr.Part #
1812CC103KATME
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Capacitance :
10000pF
Thickness :
2.54mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Weight :
26.988746mg
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
1812CC103KATME
KYOCERA AVX 1812CC103KATME
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KATME Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
1812CC103KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V