1812CC103KAT9A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC103KAT9A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Voltage
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
630V
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Height :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Capacitance :
10000pF
Length :
4.5mm
Datasheets
1812CC103KAT9A
KYOCERA AVX 1812CC103KAT9A
10000pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAT9A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.
1812CC103KAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm