1812CC103KAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CC103KAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
10000pF
Length :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Published :
Depth :
3.2mm
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Feature :
High Voltage
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
630V
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Height :
2.54mm
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
1812CC103KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC103KAT3A
10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC103KAT3A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 630V can be used for operation.
1812CC103KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V